Najpopularniejsze pasożyty ludzkie

[Głosów:    Average: /5]

Temat pasożytów ludzkich jest dla wielu osób dość wstydliwy. Zresztą bardzo często człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego dolegliwości są spowodowane właśnie ich obecnością w organizmie. Jakie pasożyty najczęściej nas nękają, jakie są objawy i jak z nimi walczyć,

Glista ludzka

Glista ludzka należy do grupy nicieni. Warto wiedzieć, że samica glisty może osiągać długość nawet 40 cm. Zarażenie następuje zazwyczaj poprzez dostanie się jaj glisty do układu pokarmowego. Wyklute larwy wędrują przez układ krwionośny do płuc. Mogą także zaatakować inne narządy. Z reguły człowiek zjada jaja glisty wraz z pożywieniem (szczególnie nieumyte warzywa i owoce). Oprócz tego do zarażenia może dojść również poprzez wodę w jeziorze, piasek, nieumyte ręce po skorzystaniu z toalety lub prac w ogródku itp. Glisty bytują również na zwierzętach. Jajeczka mogą być też przeniesione przez owady, które mają kontakt np. z odchodami. Jak rozpoznać chorobę, Otóż glistnica objawia się przede wszystkim bólem gardła, brzucha, wzdęciami lub zaparciami, niekiedy biegunką, obniżonym apetytem, ogólnym osłabieniem. Pojawiają się również problemy z drogami oddechowymi oraz płucami. Czasami zdarza się też, że zakażenie przez długi czas jest bezobjawowe. Jak wykryć glistnicę, Konieczne jest wykonanie badania kału na obecność jaj glisty. Konieczne jest oddanie do laboratorium trzech próbek, pochodzących z różnych dni. Na szczęście glistnicę można leczyć, przede wszystkim mebendazolem, pyrantelem oraz albendazolem. Wskazane jest też spożywanie pokarmów nielubianych przez glisty, czyli pestek dyni, czosnku. Bardzo ważna jest jednak profilaktyka, a więc dbanie o higienę, dokładne mycie warzyw i owoców, unikanie stosowania nawozów.

Owsiki

Wielu osobom wydaje się, że pasożyty dotyczą tylko dzieci. Rzeczywiście, przyjmuje się, że prawie co drugie dziecko może borykać się z owsicą. Jednak choroba ta dotyka również dorosłych. Co piąta dorosła osoba może mieć lub miała owsiki. Najbardziej na zarażenie narażeni są nauczyciele, sprzątaczki, pracownicy szpitali, rodzice przedszkolaków. Warto wiedzieć, że owsica jest bardzo zaraźliwa. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj podczas spożywania pokarmów, kiedy to nie umyjemy rąk. Może się to także zdarzyć podczas obgryzania paznokci, oblizywania palców itp. W ten sposób bowiem jaja dostają się do naszego układu pokarmowego. Główną przyczyną owsicy jest zatem brak higieny. W przypadku dzieci ciężko jest to wyegzekwować. Objawów owsicy jest dość sporo i początkowo łatwo pomylić je z innymi chorobami, aczkolwiek najbardziej charakterystyczny jest uporczywy świąd odbytu, który nasila się wieczorem. Oprócz tego okolice odbytu mogą być zaczerwienione, pojawiają się również różnego rodzaju wypryski, a niekiedy dochodzi do zapalenia dróg rodnych. Jest to szczególnie groźne dla kobiet, bowiem owsiki można łatwo przenieść do pochwy. Oprócz tego chory jest osłabiony, ma nudności, brak apetytu, problemy z koncentracją i ze snem, boli go brzuch. Na szczęście choroba jest prosta do zdiagnozowania, bowiem często można zobaczyć owsiki gołym okiem. Fachowa diagnoza to pobranie wymazu okołoodbytowego (tzw. test paskowy). Test ten powinien wykryć jaja owsików. Kiedy u jednego z domowników zostanie wykryta owsica, leczyć muszą się wszyscy. W leczeniu stosuje się preparaty doustne, a oprócz tego wskazane jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny, wyparzanie bielizny, ręczników itp. Można także stosować specjalne nasiadówki. Kurację należy powtórzyć, zazwyczaj po kilkunastu dniach.

Wszy

Wesz ludzka jest jednym z “najsłynniejszych” pasożytów. Dotyka głównie dzieci, ale także osoby przebywające w różnego rodzaju ośrodkach, szpitalach itp. Czasami wszawicą można zarazić się przypadkowo, wystarczy np. oprzeć głowę na siedzeniu, na którym chwilę wcześniej opierał głowę ktoś, kto miał wszy. Nie jest więc już to choroba spowodowana brakiem higieny, aczkolwiek oczywiście właściwa dbałość o nią może nieco zminimalizować ryzyko zachorowania. Warto przede wszystkim wiedzieć, że wszy to pasożyty, które pełzają. Nie potrafią one np. skakać, toteż jeśli zachowamy środki ostrożności, nie powinniśmy się zarazić. Do zarażenia dochodzi podczas kontaktu z włosami zarażonej osoby lub też z przedmiotami, które miały styczność z jej włosami, np. grzebieniem, czapką. Należy zatem mieć świadomość tego, że powinno pożyczać się szczotek do włosów innym osobom, gdyż stwarza to naprawdę spore ryzyko. Bez pożywienia wszy żyją dwie doby, toteż po tym czasie na pewno znikną np. z mebli. Głównym objawem wszawicy jest swędzenie skóry głowy, a także czerwone plamy na niej oraz np. na karku. Wszy bowiem gryzą, gdyż żywią się ludzką krwią. Nieleczona wszawica może doprowadzić do podrażnienia skóry, infekcji, uszkodzeń skóry. Niestety wszy nie tak łatwo dostrzec, gdyż są małe oraz niemal przezroczyste. Dopiero najedzone zabarwiają się na brązowo. Jak wyleczyć wszawicę, W aptece można zakupić różnego rodzaju preparaty, które pozwolą się z nimi uporać. Należy jednak pamiętać także o dokładnym wyczesaniu i zdjęciu z włosów gnid. Kurację trzeba powtórzyć po około tygodniu. Najlepiej co jakiś czas sprawdzać skórę głowy i włosy dziecka, aby szybko reagować w przypadku zarażenia.

Tasiemiec

Przyczyną wielu poważnych dolegliwości może być także tasiemiec. Tasiemiec nieuzbrojony osiąga długość nawet 10 metrów, zaś uzbrojony do 4 metrów. Do zarażenia dochodzi zazwyczaj poprzez spożycie zarażonego mięsa, zazwyczaj surowego lub niedogotowanego. W ten sposób do przewodu pokarmowego dostają się larwy tasiemca, a pod wpływem trawiennych soków wychodzą one i zagnieżdżają się w jelicie cienkim. Od tego momentu zaczynają stale rosnąć. Najczęstszymi objawami tasiemczycy są bóle głowy, brak apetytu lub też wzmożony apetyt, nudności, gwałtowne chudnięcie, różnego rodzaju zaburzenia trawienne. Warto mieć świadomość tego, że tasiemce, a zwłaszcza te uzbrojone mogą być dla człowieka bardzo niebezpieczne. Larwy tego pasożyta są bowiem w stanie przenikać przez jelito i dostać się do innych organów, np. oka, wątroby, a nawet mięśni i mózgu. Choroba wywołana przez larwy tasiemca została nazwana wągrzycą. Niestety jej objawy nie są jednoznaczne, przez co ciężko zdiagnozować tę chorobę. Najlepiej jest wykonać badanie kału pod kątem obecności fragmentów tasiemca. W leczeniu tasiemczycy stosuje się przede wszystkim Prazykwantel albo Niklozamid. Musi ono jednak być całkowicie skończone, bowiem jeśli w organizmie pozostanie główka tasiemca, pasożyt szybko odrośnie i choroba powróci. Warto także wiedzieć, że dzień przed przyjęciem leku nie wolno nic jeść, można jedynie pić.

Bąblowiec

O chorobie zwanej bąblowicą wielojamową mówi się znacznie rzadziej, a tymczasem jest ona bardzo groźna i wcale nie tak rzadka jak mogłoby się wydawać. Obecność bąblowca w organizmie ludzkim może być niezauważona nawet przez kilkanaście lat, bowiem często przez ten czas w ogóle nie daje żadnych objawów. Zakażenie bąblowcem następuje zazwyczaj po zjedzeniu nieumytych leśnych owoców, przede wszystkim jagód. Nosicielami bąblowca są bowiem zazwyczaj lisy, wilki oraz psy. W kale tych zwierząt znajdują się jaja pasożyta, które w glebie mogą przetrwać nawet rok. Kiedy następuje zakażenie, wyklute larwy zaczynają zagnieżdżać się w różnych organach. Mogą przejść np. do wątroby i powodować żółtaczkę, a nawet niewydolność organu. Niebezpieczna jest także ich obecność w płucach, bowiem powoduje duszności, kaszel i stany zapalne. Najgroźniejsza jednak wydaje się być obecność bąblowca w mózgu, gdyż prowadzić to może np. do padaczki, problemów ze wzrokiem i świadomością. Poza tym warto wiedzieć, że wokół zagnieżdżonej larwy tworzy się torbiel, która rośnie i powoduje uciski. Może ona w każdej chwili pęknąć i wywołać wstrząs anafilaktyczny. Bąblowca można pozbyć się jedynie operacyjnie. Konieczne jest wycięcie torbieli wraz z pasożytem. Później należy zastosować przeciwpasożytniczą chemioterapię, a później przez dziesięć lat odbywać regularne kontrole, aby upewnić się, że choroba nie wraca. Zawsze bowiem może zdarzyć się tak, że bąblowiec ukryje się w jakimś niewidocznym miejscu. Należy również mieć świadomość tego, że bąblowicę łatwo pomylić z nowotworem, a nieleczona prowadzi nawet do śmierci.

Podsumowanie

Oczywiście pasożytów ludzkich jest jeszcze więcej, ale te występują najczęściej. Każdą chorobę leczy się nieco inaczej, ale należy zadbać o właściwą profilaktykę, tak, aby uniknąć później nieprzyjemności. Przede wszystkim konieczne jest zachowanie higieny. Nie należy korzystać z czyichś przedmiotów osobistych, np. ręczników, grzebieni do włosów itp. Konieczne jest również zachowanie ostrożności w toaletach, zwłaszcza tych użytku publicznego. Niezbędne jest również częste mycie rąk, zwłaszcza po wizycie w miejscach publicznych oraz toalecie, a także mycie warzyw, owoców, mięsa. Należy również pamiętać o kupowaniu badanego mięsa, z zaufanych źródeł i unikaniu spożywania go w stanie surowym. Ważne jest także uczenie dzieci zasad higieny i informowanie ich o możliwych zagrożeniach.

O Adrianna Loszynska 194 artykuły
Łatwo jest poznać otwartą osobę, taką jak Adrianna Loszynska, ale przede wszystkim wiedzieć, że jest ona uważna i hojna. Oczywiście jest także sprawna, wesoła i oddana, ale często są lekko skażone przez sposób bycia zdradzieckim. Jednak jej natura jest dla niej cenna. Ludzie często liczą na to i na swoją inteligencję, kiedy potrzebują wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Isabelle ma wiele wad, którymi można sobie poradzić. Jej destrukcyjna natura i nieporządek powodują wiele pretensji, ku uciążliwości innych. Na szczęście jej hojność zapewnia, że ​​nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*