Podstawowe zasady pielęgnacji włosów

[Głosów:    Average: /5]

Włosy mogą być niewątpliwie wielkim atutem każdej kobiety, o ile są one zdrowe i odpowiednio wypielęgnowane. Sklepowe półki uginają się pod ilością kosmetyków, jednak okazuje się, że nie zawsze będą one skuteczne dla każdego rodzaju włosa. Liczy się więc nie tylko stosowanie masek i odżywek, ale przede wszystkim umiejętność odpowiedniego doboru kosmetyków i substancji odżywczych do potrzeb swoich włosów. Dlatego kluczem do pięknych włosów są dwa czynniki: obserwacja swoich włosów w połączeniu ze świadomą ich pielęgnacją.

Typy i rodzaje włosów

Podstawowy podział dotyczący włosów wiąże się z ich porowatością, a więc dotyczy struktury włosa. Wyróżnia się włosy o typie wysoko, średnio i nisko porowatym. Włosy niskoporowate to te o najzdrowszym wyglądzie, powierzchnia włosa jest śliska, gładka i błyszcząca. Włosy takie nie wymagają zbyt wzmożonej pielęgnacji, gdyż ich forma jest dobra, a struktura nienaruszona. Włosy średnioporowate są nieco bardziej szorstkie, mogą też się lekko puszyć. Struktura włosa nie jest całkowicie równa, choć  ich stan nie jest najgorszy. Jest to najczęściej występujący typ włosów wśród kobiet. Z kolei włosy wysokoporowate cechują się licznymi ubytkami w strukturze włosów, bywają szorstkie i podatne na łamliwość. Ten rodzaj dotyczy przede wszystkim włosów zniszczonych i agresywnie rozjaśnianych. Niektóre panie mogą mieć jednak takie włosy z natury, zwłaszcza jeśli są one kręcone. Inny podział dzieli włosy na: cienkie i grube, a także gęste i rzadkie. Warto zapamiętać ten podział, gdyż często mylnie utożsamia się te pojęcia. Jednak wbrew pozorom, włosy cienkie nie muszą być rzadkie. Określenie to odnosi się do grubości włosa, a nie ich ilości. Również włosy rzadkie mogą być jednocześnie grube – po prostu występują w mniejszej ilości, jednak objętość włosa jest duża. Określenie rodzaju swoich włosów, niewątpliwie ułatwia ich pielęgnację.

Podstawy w pielęgnacji dla wszystkich

Prawidłowa pielęgnacja powinna uwzględniać typ włosów, dzięki czemu będzie można dobrać odpowiednie kosmetyki i substancje odżywcze. Istnieją również zasady, które powinny stosować kobiety bez względu na rodzaj włosów, jeśli chcą się cieszyć mocną i lśniącą czupryną. Przede wszystkim, chodzi o zlikwidowanie lub choć zmniejszenie narażania włosów na szkodliwe działania. Do takowych zaliczyć można przede wszystkim: prostowanie włosów, nadmierna ich stylizacja, używanie suszarek z gorącym nawiewem, szorowanie ręcznikiem, farbowanie, a zwłaszcza rozjaśnianie włosów oraz nieumiejętne ich czesanie. Już po miesiącu pożegnania się z czynnikiem, który niszczy włosy, można zauważyć znaczną poprawę stanu włosów.
Warto przyjrzeć się też środkom myjącym do włosów. Lepiej zrezygnować z agresywnych i szkodliwych detergentów na rzecz delikatnych szamponów i mydeł do włosów. Powinny one nie zawierać SLS, parabenów i innych szkodliwych substancji. Oczywiście wybierając taki delikatny szampon, wskazane jest raz na jakiś czas, solidne oczyszczenie włosów szamponem mocniejszym. Jeśli ktoś nie ma problemu z przetłuszczaniem się włosów, może także spróbować mycia włosów za pomocą lekkiej odżywki. W takim przypadku, warto potrzymać ją na włosach dłużej niż tradycyjny środek myjący. Dzięki tej metodzie mycia włosów, będą one miękkie, gładkie i lśniące. Zbawienny wpływ odżywki odczuje także skóra głowy, która odpowiednio będzie nawilżona.

krótkie włosy

Nie bez znaczenia pozostaje także ogólne obchodzenie się z włosami. Przede wszystkim, włosy trzeba rozczesywać w sposób niezwykle delikatny, uważając zwłaszcza na ich końce, które są bardziej podatne na zniszczenia. Po umyciu włosów, lepiej jest poczekać aż wyschną i dopiero wówczas zająć się ich rozczesywaniem. Jedynym wyjątkiem są włosy kręcone, które aby dobrze się układały, powinny być rozczesywane na mokro. Istotny jest także rodzaj przyrządu, który używa się do czesania, powinien być on najlepiej wykonany z naturalnego włosia. Zły wpływ na włosy może mieć także zła fryzura i używanie nieodpowiednich akcesoriów. Dlatego gumki z metalowymi elementami lepiej jest zastąpić miękkimi frotkami. Nie warto także mocno ściskać włosów upięciem, gdyż ucierpią na tym cebulki włosów. Włosy powinny być także upinane do snu lub splatane w luźne warkocze, dzięki czemu nie będą one wycierać się o poduszkę.

Zasady świadomej pielęgnacji

Aby włosy nabrały pięknego wyglądu, konieczne mogą być dodatkowe działania pielęgnacyjne. Zanim jednak sięgnie się po konkretne kosmetyki, dobrze jest zapoznać się z podstawowymi substancjami, które odpowiadają za ładny wygląd włosów. Będą to: emolienty, humektanty oraz proteiny.
Emolienty to najczęściej tłuszcze, a więc w przypadku włosów mowa o naturalnych olejach, które odpowiednie są do pielęgnacji włosów. Ich zadaniem jest natłuszczenie, ochrona i nabłyszczanie włosów. Tworzą one warstwę okluzyjną na powierzchni włosów, dzięki czemu stają się odporne na czynniki zewnętrzne. Oleje warto dostosowywać do porowatości swoich włosów. W przypadku tych niskoporowatych, najlepsze będą oleje z dużą zawartością tłuszczy nasyconych, a więc na przykład olej kokosowy, masło shea czy masło kakaowe.

Dla pań o włosach średnioporowatych,

dobrym wyborem będą oleje z dużą zawartością Omega 9, a więc: oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów czy olej z awokado. Z kolei wysokoporowate włosy mogą polepszyć swój wygląd za pomocą olejów, w których przeważają kwasy Omega 3 i Omega 6. Najpopularniejsze oleje tego typu to: olej lniany, olej z pestek winogron czy olej z pestek malin.
Humektany to natomiast substancje nawilżające, których głównym zadaniem jest wiązanie wody wewnątrz struktury włosa. Warto o tym pamiętać i mieć na uwadze, że sam olej nie nawilży włosów, a jedynie je natłuści. Do najpopularniejszych nawilżaczy zaliczyć można przede wszystkim: miód, sok z aloesu, kwas hialuronowy, witaminę B5, siemię lniane czy glicerynę. Tego typu substancje najlepiej jest stosować w połączeniu z olejami. Dzięki temu, humektanty odpowiednio nawilżą włosy, a oleje stworzą ochronną warstwę, dzięki której woda nie odparuje zbyt szybko z ich powierzchni.

Ostatnią grupą substancji ważnych dla włosów są proteiny.

Zwane inaczej białkami, są podstawowym budulcem struktury włosów. Dlatego ich stosowanie ma na celu przede wszystkim uzupełnianie ubytków, jakie tworzą się na powierzchni włosa. Najpopularniejsze proteiny to: keratyna, jedwab, białka pszenicy i elastyna. Stosowanie protein na włosy sprawia, że stają się one bardziej sypkie, gęste i uniesione od nasady. Nie wolno ich jednak stosować codziennie, gdyż może to dać odwrotny efekt. Odpowiednią dawkę protein trzeba więc dostosować do swoich włosów, bacznie obserwując ich wygląd i definiując potrzeby.
Wymienione wyżej substancje można stosować w sposób samodzielny lub też jako składnik wybranych masek i odżywek. Istotne jest jednak, aby produkty do włosów miały możliwie jak najbardziej naturalne składy, a substancje najbardziej dobroczynne znajdywały się w jak największej ilości. Warto zapamiętać zasadę, że im wyżej znajduje się składnik na liście kosmetycznej, tym większe jest jego stężenie w danym kosmetyku. Znaczenie ma także sposób aplikacji substancji i kosmetyków do włosów. Oleje w czystej postaci najlepiej jest stosować przed myciem włosów, pozostawiając je na minimum pół godziny. Z kolei maski i odżywki to produkty, które najlepiej działają na oczyszczone już włosy.

Porady pielęgnacyjne dla włosów cienkich

Bez względu na porowatość włosów, najczęściej spotykany rodzaj włosów to włosy cienkie. Wymagają one szczególnej uwagi i troski, gdyż bywają najbardziej podatne na zniszczenie. Łatwo też je przeciążyć zbyt dużą ilością kosmetyków, co może powodować niezbyt estetyczny wygląd włosów. Włosy cienkie wymagają przede wszystkim delikatnego mycia i dobrze dobranej pielęgnacji. Warto sięgać także po wcierki do skóry głowy, aby wzmocnić włosy i sprzyjać ich pogrubieniu. Optycznie pogrubienie można osiągnąć także za pomocą stosowania kosmetyków z proteinami, które nadadzą im objętości. Włosy cienkie choć z natury najczęściej są niskoporowate, tak łatwo mogą ulegać niszczeniu, zwłaszcza na ich końcach. Zaleca się więc regularne podcinanie włosów, aby rosły one zdrowe. Najlepszym wyjściem jest także obcinanie włosów na równo, bez stopniowania ich. Dzięki temu, z łatwością będzie można podciąć wszystkie końcówki i uniknie się niszczenia włosów o krótszych długościach.

Podsumowanie

Warto wprowadzić pewne podstawowe zasady pielęgnacji włosów, tak aby stały się one nawykiem. Pomocne jest także określenie rodzaju swoich włosów, co pozwala na dobieranie odpowiednich kosmetyków i działań pielęgnacyjnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tak naprawdę włosy każdej osoby są inne i mogą lubić mniej lub bardziej daną substancję czy kosmetyk. Świadoma pielęgnacja polega więc na pewnych eksperymentach i na zasadzie prób i błędów, dobieraniu najbardziej korzystnych rozwiązań. Wiąże się to także z baczną obserwacją efektów, jakie uzyskuje się po pewnych działaniach. Z czasem pielęgnacja stanie się łatwiejsza, a włosy odwdzięczą się za nią pięknym wyglądem.

O Adrianna Loszynska 194 artykuły
Łatwo jest poznać otwartą osobę, taką jak Adrianna Loszynska, ale przede wszystkim wiedzieć, że jest ona uważna i hojna. Oczywiście jest także sprawna, wesoła i oddana, ale często są lekko skażone przez sposób bycia zdradzieckim. Jednak jej natura jest dla niej cenna. Ludzie często liczą na to i na swoją inteligencję, kiedy potrzebują wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Isabelle ma wiele wad, którymi można sobie poradzić. Jej destrukcyjna natura i nieporządek powodują wiele pretensji, ku uciążliwości innych. Na szczęście jej hojność zapewnia, że ​​nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*