10 najważniejszych przyczyn zgonów na świecie według WHO

Dziesięć powodów, możliwych do wyeliminowania, w tym niedożywienie, seks bez zabezpieczeń, palenie i brak higieny, odpowiada za 40 proc. zgonów na świecie - wskazuje światowy raport WHO 2002 r. na temat zdrowia.

Jak szacują eksperci z WHO, w odniesieniu do większości głównych przyczyn zgonów istnieje tanie remedium, a podjęcie przez rządy wszystkich krajów odpowiednich kroków mogłoby wydłużyć średnią życia o około 10 lat.

"Nasz raport stanowi rodzaj mapy wyznaczającej szlaki, którymi należy podążać, by zapobiec milionom przedwczesnych zgonów na całym świecie".

Jedną z najbardziej uderzających, by nie powiedzieć szokujących, informacji, jest fakt, że główne przyczyny śmierci w krajach najbiedniejszych to prawie dokładne przeciwieństwo głównych powodów zgonów w krajach bogatych. Podczas gdy ludzie biedni umierają z powodu niedożywienia i niedoboru czystej wody, "plagą" bogatych ludzi jest dobrobyt i związane z nim choroby - otyłość, choroby serca czy cukrzyca.

Na 10 głównych przyczyn śmierci ludzi na całym świecie, składa się 5 przyczyn w krajach biednych i 5 przyczyn w krajach bogatych. W krajach najbiedniejszych są to: niedożywienie, seks bez zabezpieczeń, niedobór żelaza w diecie, skażona woda i zanieczyszczenia płynące z domowych źródeł energii, tj. piecyków do ogrzewania i gotowania, w których pali się węglem lub drewnem.

Ten ostatni powód był dla badaczy kompletnym zaskoczeniem. "Okazuje się, że dym wydzielający się z domowych piecyków jest związany z dużą liczbą zapaleń płuc u dzieci i różnymi chorobami płuc u kobiet".

Nie wywołał zdziwienia fakt, że głód i zbyt niska masa ciała dzieci i matek jest w krajach biednych głównym "zabójcą" -  jego "ofiarą" padło 3,4 mln osób. Niedożywienie jest związane nie tylko z brakiem podstawowych składników odżywczych dla organizmu, ale też budulcowych, jak białka, i regulatorowych, jak witaminy i minerały. Idzie za tym duże osłabienie organizmu i większa podatność na infekcje.

Wśród tanich i łatwych do przeprowadzenia kroków zaradczych WHO wymienia dodawanie suplementów witaminowych - np. witaminy A i mineralnych, np. cynku i żelaza do żywności w krajach najuboższych oraz zachęcanie matek do karmienia potomstwa własnym mlekiem, które znacznie wzmacnia odporność dzieci i dostarcza im wielu cennych składników odżywczych.

Seks bez zabezpieczeń, który sprzyja zakażeniom wirusem HIV, był związany z około 2,9 mln zgonów w roku 2000. Wśród wymienianych przez ekspertów WHO środków zaradczych, które mogą zapobiec przenoszeniu HIV, znalazły się m.in. edukacja i doradztwo seksualne, lepsze zaopatrzenie w prezerwatywy oraz dostęp kobiet w ciąży do leków antywirusowych, by mogły zapobiec przekazywaniu wirusa potomstwu.

WHO ocenia, że gdyby władze krajów afrykańskich zastosowały się do tych wskazówek, to średnia życia mieszkańców w wielu krajach Afryki, mogłaby wydłużyć się o 16 lat. Obecnie średnia ta spadła w niektórych częściach Afryki do 37 lat. W krajach bogatych mogło by to wydłużyć średnią o około 5 lat.

W krajach zamożnych do 5 najważniejszych przyczyn śmierci badacze zaliczyli: palenie papierosów, picie alkoholu oraz 3 choroby wiązane przede wszystkim z dobrobytem, tj. wysokie ciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i otyłość.

Specjaliści z WHO oceniają, że jedną z najbardziej skutecznych metod zaradczych byłoby wprowadzenie wyższych podatków na wyroby tytoniowe, które przyczyniają się do wzrostu liczby osób z chorobami serca i nowotworami. Szacuje się, że każdy dziesięcioprocentowy wzrost ceny tych wyrobów, jest związany z 2- 10 proc. spadkiem ich konsumpcji.

Dobrą metodą zapobiegania udarom mózgu i zawałom serca byłoby natomiast zmniejszenie ilości soli dodawanej do produktów spożywczych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*