Cze ketony malin mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

[Głosów:    Average: /5]

Owoc maliny zawiera w swoim składzie ponad 200 różnych substancji chemicznych, które odpowiadają za jego kolor i specyficzny smak. Jednym z takich związków jest właśnie keton malinowy, który już od kilka lat jest z powodzeniem stosowany w przemyśle spożywczym  i kosmetycznym ze względu na jego charakterystyczny, silny zapach. Dodatek ketonu malinowego można spotkać w większości mydeł kosmetycznych czy cukierków, szczególnie w tych o smaku jagodowym.  W ostatnim czasie keton malinowy znów stał się popularny, jednak tym razem uwagę przyciągnęły jego właściwości odchudzające.

Keton malinowy można znaleźć nie tylko w malinach, ale również w żurawinie, jeżynie i wszystkich gatunkach Rosaceae Rubus Idaeus L.  Owoce te występują na terenie Europy, Afryki Północnej oraz Azji Środkowej.  Maliny są bogate w takie składniki odżywcze jak: beta-karoten, witaminy A, E i C, ale niestety zawierają tylko śladowe ilości ketonu malinowego. Substancja ta, aby znalazła zastosowanie w przemyśle czy w dietetyce musi zostać otrzymana w laboratorium.

Właściwości odchudzające ketonu malinowego

Jak stwierdziła współzałożycielka Natural Collaboration oraz starsza farmaceutka w Massachussets General Hospital w Bostonie – Catherine Ulbricht: „Wciąż brakuje wiarygodnych badań na temat stosowania ketonu malinowego u ludzi. Konieczne są dalsze badania.

Jak dotąd wykonano  tylko kilka badań wstępnych dotyczących odchudzających właściwości ketonu malinowego, jednak żadne z nich nie zostało wykonane na ludziach.  W 2005 roku wykonano badania na myszach. Znajdowały się one na wysokotłuszczowej diecie i podawano im jednocześnie keton malinowy. Wyniki wykazały, że nastąpiło przyspieszenie metabolizmu cząsteczek tłuszczowych. Okazało się, że dieta bogata w tłuszcze nie spowodowała zgromadzenia się tłuszczu w wątrobie. W 2010 roku w czasopiśmie Planta Medica wydano artykuł, w którym wykazano, że keton malinowy zwiększa wydzielanie adiponektyny. Niski poziom adiponektyny jest bardzo powszechny wśród osób, które są otyłe lub chorują na cukrzycę typu 2.

Czy wiesz, że…

Z kolei inne badania naukowe stwierdziły, że keton malinowy pomaga zwalczać oznaki starzenia, gdy jest aplikowany bezpośrednio na skórę. W 2008 roku wykonano testy kliniczne na grupie 15 kobiet, który aplikowano na twarz keton malinowy. Wszystkie kobiety zaobserwowały wzrost elastyczności skóry, a także przyspieszenie porostu włosów.

Czy keton malinowy jest bezpieczny?

Historia ketonu malinowego rozpoczyna się w 1960 roku, kiedy to został on uznany za w pełni bezpieczny dodatek do żywności przez komisję US Food and Drug Administration. Jednak ta zgoda przewidywała stosowanie nie więcej niż 2 miligramów ketonu malinowego w produkcie, a jak wiemy większość tabletek odchudzających zawiera ponad 100 mg tego związku chemicznego.  Lekarze podkreślają, że jego działanie w tych stężeniach nie jest do końca poznane i mogą pojawić się skutki uboczne.  Jako najczęstsze działania niepożądane wymieniają:

  • Obniżenie poziomu cukru (sprzyja odchudzaniu)
  • Spadek masy ciała
  • Drżenie rąk
  • Pobudzenia
  • Delikatne kołatanie serca

Keton malinowy może wchodzić w interakcję z lekami stosowanymi na choroby serca, miażdżycę oraz tabletkami hormonalnymi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*