Cze ketony malin mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Owoc maliny zawiera w swoim składzie ponad 200 różnych substancji chemicznych, które odpowiadają za jego kolor i specyficzny smak. Jednym z takich związków jest właśnie keton malinowy, który już od kilka lat jest z powodzeniem stosowany w przemyśle spożywczym  i kosmetycznym ze względu na jego charakterystyczny, silny zapach. Dodatek ketonu malinowego można spotkać w większości mydeł kosmetycznych czy cukierków, szczególnie w tych o smaku jagodowym.  W ostatnim czasie keton malinowy znów stał się popularny, jednak tym razem uwagę przyciągnęły jego właściwości odchudzające.

Keton malinowy można znaleźć nie tylko w malinach, ale również w żurawinie, jeżynie i wszystkich gatunkach Rosaceae Rubus Idaeus L.  Owoce te występują na terenie Europy, Afryki Północnej oraz Azji Środkowej.  Maliny są bogate w takie składniki odżywcze jak: beta-karoten, witaminy A, E i C, ale niestety zawierają tylko śladowe ilości ketonu malinowego. Substancja ta, aby znalazła zastosowanie w przemyśle czy w dietetyce musi zostać otrzymana w laboratorium.

Maliny droge 5433572 Cze ketony malin mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Właściwości odchudzające ketonu malinowego

Jak stwierdziła współzałożycielka Natural Collaboration oraz starsza farmaceutka w Massachussets General Hospital w Bostonie – Catherine Ulbricht: „Wciąż brakuje wiarygodnych badań na temat stosowania ketonu malinowego u ludzi. Konieczne są dalsze badania.

Jak dotąd wykonano  tylko kilka badań wstępnych dotyczących odchudzających właściwości ketonu malinowego, jednak żadne z nich nie zostało wykonane na ludziach.  W 2005 roku wykonano badania na myszach. Znajdowały się one na wysokotłuszczowej diecie i podawano im jednocześnie keton malinowy. Wyniki wykazały, że nastąpiło przyspieszenie metabolizmu cząsteczek tłuszczowych. Okazało się, że dieta bogata w tłuszcze nie spowodowała zgromadzenia się tłuszczu w wątrobie. W 2010 roku w czasopiśmie Planta Medica wydano artykuł, w którym wykazano, że keton malinowy zwiększa wydzielanie adiponektyny. Niski poziom adiponektyny jest bardzo powszechny wśród osób, które są otyłe lub chorują na cukrzycę typu 2.

Polecamy  Helix Nutrition Thermogenic Fat Burner Work,

Czy wiesz, że…

Z kolei inne badania naukowe stwierdziły, że keton malinowy pomaga zwalczać oznaki starzenia, gdy jest aplikowany bezpośrednio na skórę. W 2008 roku wykonano testy kliniczne na grupie 15 kobiet, który aplikowano na twarz keton malinowy. Wszystkie kobiety zaobserwowały wzrost elastyczności skóry, a także przyspieszenie porostu włosów.

Czy keton malinowy jest bezpieczny?

Historia ketonu malinowego rozpoczyna się w 1960 roku, kiedy to został on uznany za w pełni bezpieczny dodatek do żywności przez komisję US Food and Drug Administration. Jednak ta zgoda przewidywała stosowanie nie więcej niż 2 miligramów ketonu malinowego w produkcie, a jak wiemy większość tabletek odchudzających zawiera ponad 100 mg tego związku chemicznego.  Lekarze podkreślają, że jego działanie w tych stężeniach nie jest do końca poznane i mogą pojawić się skutki uboczne.  Jako najczęstsze działania niepożądane wymieniają:

  • Obniżenie poziomu cukru (sprzyja odchudzaniu)
  • Spadek masy ciała
  • Drżenie rąk
  • Pobudzenia
  • Delikatne kołatanie serca

Keton malinowy może wchodzić w interakcję z lekami stosowanymi na choroby serca, miażdżycę oraz tabletkami hormonalnymi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*