Wpływ na stan skóry mają niewątpliwie czynniki genetyczne, środowisko, stosowana dieta, ale również mikrobiota jelitowa. Okazuje się, że większość osób, które borykają się z trądzikiem, mają również dysbiozę jelit. To właśnie SIBO, czyli przerost bakterii w jelicie cienkim prowadzi do dysfunkcji w zakresie prawidłowego funkcjonowania bariery ochronnej skóry.
Dlaczego bakterie w jelitach wywołują zmiany skórne?
Nie tylko trądzik, ale również Atopowe Zapalenie Skóry, egzema, a nawet łuszczyca czy bielactwo mogą mieć podłoże, którego czynnikiem jest przerost bakterii w jelicie cienkim czy niedobór niektórych rodzajów w mikrobiocie jelitowej. SIBO, czyli zbyt duża ilość bakterii w jelitach odpowiada za zbyt małą produkcję kwasów żołądkowych, hamowanie wchłaniania witamin czy białka oraz wywoływanie stanów zapalnych. Objawy nadmiaru bakterii w jelicie cienkim mogą być niezwykle podobne do tych, jakie daje alergia pokarmowa. Co więcej, to właśnie właściwe żywienie i probiotykoterapia są najlepszymi lekarstwami, aby ze zmianami skórnymi się uporać. Indywidualna diagnostyka i dobór terapii pozwala zachować równowagę mikrobioty jelitowej, czego efektem będzie brak problemów skórnych. Zawsze należy zwalczać przyczynę, aniżeli objawy schorzeń różnego typu.
Jak zwalczyć SIBO?
Jeśli to właśnie SIBO jest przyczyną pojawiających się zmian skórnych o niekorzystnym charakterze, należy poszerzyć diagnostykę w kierunku stanu mikrobioty jelitowej. Dzisiaj udaje się wykonać indywidualne badania, które określą ilość i rodzaj bakterii w jelicie cienkim. Na tej podstawie specjaliści dobierają nie tylko właściwą dietę, ale również probiotyki w celu walki z przerostem bakterii w jelicie cienkim.
Składniki żywieniowe, które zaostrzają problemy skórne
Alergia pokarmowa jest zawsze indywidualna, natomiast udaje się wytypować pokarmy, które w szczególności zaostrzają zmiany skórne, w tym trądzik. Okazuje się, że tylko dieta eliminacyjna pozwala zminimalizować występowanie niekorzystnych objawów. Warto unikać słodyczy, soli, białej mąki, nabiału oraz produktów wysoko przetworzonych.