Dowiedz sie wszystkiego o kaszlu mokrym suchym krtaniowym w nocy i po jedzeniu Poznaj przyczyny kaszlu u niemowlaka i w ciazy

[Głosów:    Average: /5]

Kaszel mokry.

Zwykle kaszel mokry jest przez nas bagatelizowany, wychodząc z założenia, że skoro umożliwia oczyszczanie dróg oddechowych, jest traktowany przez nas jako sprzymierzeniec w walce z chorobą. A tymczasem może towarzyszyć lekkiemu przeziębieniu, a niekiedy zapaleniu płuc czy gruźlicy. Najczęściej kaszel mokry pojawia się po kaszlu suchym. Towarzyszy mu odkrztuszanie flegmy (wydzieliny) lub uczucie, że zalega ona w drogach oddechowych, stąd wskazane jest stosowanie leków ułatwiających odkrztuszanie.

Suchy kaszel.

Suchy kaszel może sygnalizować przebieg poważnej choroby, jednak zazwyczaj towarzyszy przeziębieniu i infekcjom dróg oddechowych. Jeżeli utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni może być sygnałem astmy, a wówczas wymaga leczenia pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty. Taki typ kaszlu możemy złagodzić przede wszystkim ciągle nawilżając śluzówkę lub stosując preparaty zawierające dwie substancje: dekstrometorfan (np. Sinecod lub Supremin) albo kodeinę (np. syrop sosnowy, tabletki Ascodan,  Acodin oraz Tiocodin ). W leczeniu suchego kaszlu sprawdzają się też, preparaty z propolisem w tabletkach i sprayu lub syropy homeopatyczne (np. Drosetux, Phytotux czy Stodal), które złagodzą kaszel.

Kaszel nocny.

Napady kaszlu w nocy mogą być wyraźnym sygnałem, występowania astmy oskrzelowej oraz refluksu żołądkowo-przełykowego.

Krtaniowy.

Kaszel krtaniowy (tzw. szczekający), występuje zwykle przy ostrym zapaleniu krtani lub tchawicy. Pojawia się nagle w nocy przerywając sen. Towarzyszy mu chrypka, duszność wdechowa (można usłyszeć, jak powietrze wpada do płuc) jak również znaczące uczucie niepokoju.

Kaszel po jedzeniu.

Pojawiający się kaszel po jedzeniu często może wskazywać na objawy choroby refluksowej przełyku. Istotą tej choroby jest niewydolna zastawka znajdująca się pomiędzy przełykiem a żołądkiem, co powoduje wracanie treści z żołądka do przełyku i gardła. Odrobiny posiłku wraz z wdychanym powietrzem, dostają się do dróg oddechowych powodując kaszel.

U niemowlaka.

Najczęstszą przyczyną kaszlu u niemowląt jest zapalenie krtani, nosa lub przeziębienie. Jednakże kaszel nie zawsze może wskazywać na objaw jakiejś choroby. Poprzez kaszel śluzówka oskrzeli może reagować na jakieś zanieczyszczenie, paproszek czy okruszek, który znalazł się w drogach oddechowych. Zadaniem kaszlu jest oczyszczenie dróg oddechowych ze wszystkiego, co jest drażniące. Martwić powinniśmy się wówczas, gdy kaszel nie przechodzi, charakteryzuje się uporczywością, lub towarzyszą mu dodatkowe objawy np. gorączka, trudności w oddychaniu, które mogą wówczas wskazywać na zapalenie oskrzeli o podłożu alergicznym. Najlepszym wyjściem jest zabranie niemowlaka do lekarza pediatry, który zdiagnozuje rodzaj kaszlu u małego pacjenta i dopasuje odpowiednie leki.

Kaszel w ciąży.

Dla wielu kobiet w ciąży podczas przeziębienia kaszel w przeciwieństwie do innych objawów jest najtrudniejszy do wyleczenia. Gdy uciążliwy kaszel pojawi się w pierwszym trymestrze ciąży należy zachować szczególną ostrożność, a przeziębienie leczyć drogą naturalną lub pod ścisłym kierunkiem lekarza. Istnieje jednak wiele domowych sposobów, którymi warto wspomagać się aby ograniczyć ilość przyjmowanych leków (nawet tych niegroźnych dla dziecka), a należą do nich: picie herbaty z sokiem malinowym, działająca rozgrzewająco i wykrztuśnie (szczególną ostrożność zachować w ostatnich miesiącach ciąży, gdyż w nadmiarze może spowodować skurcze), syrop z cebuli, kopru włoskiego, owocu anyżu czy preparaty z propolisu. Ponadto należy wietrzyć pomieszczenie w domu, a w nocy gdy kaszel szczególnie dokucza, położyć sobie więcej poduszek.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*