dziecko-z-aspergerem

Dzieci z aspergerem – jak przebiega ich nauka?

Rodzina

Dziecko, u którego zdiagnozowano zespół aspergera nie jest uznawane za upośledzone umysłowo natomiast zaburzenia na tle neurologicznym dają mu możliwość stworzenia na przykład specjalnych warunków do edukacji.

Tym samym rodzice dziecka z tego rodzaju zaburzeniem mogą starać się na przykład o nauczanie indywidualne bądź miejsce w szkole specjalnej czy klasie integracyjnej. To bardzo ważne, by dziecko dotknięte aspergerem znalazło odpowiednie środowisko i warunki do zdobywania wiedzy. Trzeba tutaj dodać, że niestety publiczne placówki szkolne nie spełniają takich wymagań. Pedagodzy nie są tam specjalnie wyszkoleni do pracy z dziećmi z zespołem aspergera. Co więcej, zespół aspergera w szkole tradycyjnej jest najczęściej nierozumiany, dziecko zostaje odtrącane przez rówieśników, jest wycofane a system szkolnictwa, który kładzie nacisk na dobro ogółu a nie każdej jednostki zupełnie w tym przypadku się nie sprawdza.

Właśnie dlatego idealnym rozwiązaniem jest wybór szkoły specjalnej, w której dzieci z aspergerem pobierają naukę w mniej licznych klasach a opiekę nad nimi sprawuje co najmniej dwóch nauczycieli. Dzięki temu każdy uczeń traktowany jest indywidualnie, zgodnie z własnymi oczekiwaniami i potrzebami.

Zabawki kontrastowe dla dzieci

Szukasz pomocy i zabawek dla małych dzieci? Polecamy stronę https://raczkujemy.pl/zabawki-kontrastowe/ – wejdź i się przekonasz. To nie wszystko bowiem w szkole tego rodzaju dziecko z aspergerem może liczyć również na odpowiednie zajęcia terapeutyczne i ćwiczenia rozwojowe. Dzięki temu zostaje odpowiednio przygotowany do samodzielnego życia w społeczeństwie. Do tego celu wykorzystywane są dedykowane pomoce dydaktyczne. Jednym z nich jest projektor interaktywny, który oprócz zabawy rozwija umiejętności dzieci poprzez dedykowany zestaw gier.

Warto również podkreślić, że dziecko z zespołem aspergera tylko w szkole specjalnej może zyskać akceptację ze strony rówieśników. Nie czuje się odtrącony, doskonale wie, co to tolerancja i empatia. Niestety, w standardowych placówkach szkolnych bardzo często się o tym zapomina a trzeba mieć na uwadze, że kontakt społeczny jest także niezwykle ważny biorąc pod uwagę rozwój każdego dziecka, nawet tego u którego nie występują żadne zaburzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *