Haluksy – groźna choroba czy zwykła przypadłość?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Pewnie nie raz słyszeliście, że “musisz cierpieć, aby być pięknym”, ale w momencie, gdy masz haluksy, ciężko nie cierpieć, a piękno jest zaburzone. Haluksy to bolesna, koścista bryła, która może rozwinąć się z boku stopy i wpływać na sposób poruszania się. Jedną z rzeczy, które mogą zwiększyć ryzyko ich powstania, jest noszenie butów, które obciążają kości i mięśnie stopy. Uważa się, że połowa dorosłych w Wielkiej Brytanii może mieć problemy z haluksami, ale, być może zaskakująco, są one znacznie częściej u kobiet niż mężczyzn.

Objawy haluksów:

 

Jeśli cierpisz z powodu hallux valgus, możesz mieć:

• ból w stawach dużych palców stóp

• obrzęk dużego palca u stopy

Może to utrudnić chodzenie, a buty mogą przestać pasować na zdeformowaną stopę.

Te objawy mogą być spowodowane przez problemy inne niż haluksy, więc jeśli masz jakieś z nich, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Alternatywnie umów się na spotkanie z podiatrą lub ortopedą (specjaliści od opieki zdrowotnej, którzy specjalizują się w układzie kostno-stawowym). Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do podiatry lub ortopedy lub możesz się do niego wybrać osobiście, bez skierowania.

Diagnoza hallux valgus

 

Twój ortopeda lub podiatra (specjalista od opieki zdrowotnej, który specjalizuje się w stanach, które dotykają stóp), zdiagnozują twój problem z haluksem, pytając o występujące objawy. Będą również badać nogi i mogą poprosić o spacer, aby zobaczyć, czy i jak haluksy wpływają na twój sposób poruszania się.

Możesz mieć badania krwi, aby wykluczyć inne choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa.

Jeśli potrzebujesz operacji, będziesz miał dodatkowe testy, takie jak:

• zdjęcie rentgenowskie – zdjęcie rentgenowskie zrobione podczas obciążania palców

• badanie ultrasonograficzne

Skan MRI

haluksy Haluksy   groźna choroba czy zwykła przypadłość?

Leczenie hallux valgus

 

Polecamy  Jego wpływ na utratę masy ciała

Noszenie odpowiednich butów, przy użyciu wkładek do butów (ortez) i wyściółek, a także używanie środków przeciwbólowych może pomóc złagodzić objawy haluksów. Ale nie powstrzymają waszej przypadłości przed pogarszaniem się. Jeśli u pacjenta występuje ciężki ból związany z haluksami, może być konieczne przeprowadzenie operacji w celu ich całkowitego usunięcia.

Samopomoc

Jedną z najważniejszych rzeczy jaką można zrobić jest noszenie właściwego obuwia. Staraj się oprzeć jakiejkolwiek pokusie noszenia wysokich obcasów, jeśli masz problemy z haluskami, ponieważ mogą tylko pogłębić ich stan. Wysokie obcasy pchają stopę do czubka do buta i ściskają palce u nogi. Poszukaj szerszych butów z niższym obcasami, które Ci odpowiadają i odpowiednio leżą na nodze.

Może to pomóc umieścić cienką wkładkę, kilka warstw gazy lub plaster z opatrunkiem w okolicy haluksów, aby zabezpieczyć je przed naciskaniem butów. Zwykle można kupić odpowiednie przyklejane wkładki w apteki lub otrzymać je od swojego podiatry lub ortopedy. Mogą oni też polecić wkładkę do butów, którą można formować specjalnie do stopy – na zamówienie.

Jeśli twój haluks jest bolesny i spuchnięty, może okazać się, że pomoże i przyniesie ulgę lód który przyłożysz do niego  – torba mrożonych warzyw lub lodowy kompres, który można schłodzić w zamrażarce w domu. Uważaj, aby nie przykładać lodu lub zamrożonych rzeczy bezpośrednio do skóry, ponieważ może to zaszkodzić – owiń wszystko, co użyjesz w ręcznik lub ścierkę kuchenną.

Leki

Możesz wziąć bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen, w celu złagodzenia bólu i obrzęku haluksów. Zawsze należy przeczytać ulotkę informacyjną dotyczącą wybranego przez Ciebie leku, a jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z farmaceutą w celu uzyskania porady.

Jeśli u pacjenta występuje zapalenie stawów spowodowane zapaleniem stawów, lekarz może zalecić leki w celu ich leczenia. Na przykład twój lekarz może zalecić wstrzyknięcie sterydów do stóp palców. Może to być również opcja, jeśli nie masz zapalenia stawów, ale dokucza ci silny ból z powodu haluksów.

Polecamy  Czy to odwraca skutki starzenia się

Fizjoterapia

Twój ortopeda lub podiatra może zalecić wykonywanie kilku ćwiczeń. Pomogą one wzmocnić mięśnie i ścięgna wokół palców u nogi, ale nie będą wpływać leczniczo na haluksy.

Chirurgia

Jeśli próbowano zabiegów przez co najmniej trzy miesiące, ale nie pomogły, a twoje haluksy są bardzo bolesne, warto pomyśleć o operacji. Twój lekarz może skierować Cię do lekarza ortopedii lub chirurga, aby sprawdzić, czy jest taka opcja. Jednakże Twój lekarz może skierować Cię tylko do operacji, jeśli Twój haluksy są naprawdę bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli chcesz mieć operację z powodów kosmetycznych, będziesz musiał wykonać prywatną operację i za nią zapłacić.

Istnieje ponad 130 różnych operacji w celu leczenia haluksów. Większość operacji tej przypadłości ma na celu poprawienie i wyrównania palca. Spowoduje to zwężenie stopy i wyprostowanie stawu kolanowego na tyle, na ile jest to możliwe. Operacja nie powróci do normalnej stopy, ale większość osób uważa, że ​​zmniejsza to objawy i poprawia kształt ich stopy.

Rodzaj operacji zależy od tego, jak poważny jest Twój haluks i czy ma się zapalenie stawów czy też nie.

Przyczyny hallux valgus

 

Problem z twoim dużym palcem, nazywanym “hallux valgus”, może powodować wystającą kość w zewnętrznej stronie stopy. “Hallux” oznacza twój duży palec u nogi i “valgus” oznacza, że ​​skierowany jest na zewnątrz w kierunku innych palców. Jeśli masz paluch koślawy, kości w stopie u podstawy palca u nogi poruszają się na bok. Twój duży palec u nogi sięga do innych palców.

Inne rzeczy mogą zwiększyć ryzyko powstania haluksów również, w tym następujące.

• Sposób, w jaki chodzisz, może powodować powstawanie haluksów, na przykład jeśli Twoja stopa wraca do środka. Z biegiem czasu może to prowadzić do powstania haluksów.

Polecamy  Erex M16 dla uzyskania większego członka i cudownego seksu

• Haluksy mogą występować w rodzinach, ale tylko wtedy, jeśli twoi rodzice lub dziadkowie mają haluksy. Często ta przypadłość związana jest z genetyką i przenosi się na kolejnych członków rodziny.

• Rodzaj noszonych butów może mieć wpływ na to, czy masz paluch koślawy. Jeśli nosisz wąskie lub wysokie buty, może to spowodować dodatkowe obciążenie kości i mięśni stopy. To z kolei może naciskać palce u nogi i zmusić palec u nogi do przybliżania się do pozostałych palców. Noszenie źle dopasowanych butów powoduje powstawanie haluksów oraz może pogłębić już te powstałe wcześniej.

• Bardziej prawdopodobne jest, że masz haluksy, jeśli jesteś kobietą. Może to być spowodowane noszeniem ściślejszego obuwia, takiego jak wysokie obcasy, lub z powodu innych więzadeł w stopach (struktury, które łączą kości).

• Haluksy są czasami związane ze stanami, które mają wpływ na stawów, takie jak zapalenie kości i stawów.

• Inne stany chorobowe związane z haluksami obejmują: dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów lub uraz stopy.

6 Haluksy   groźna choroba czy zwykła przypadłość?

 

Zapobieganie haluksom

 

Możesz zmniejszyć ryzyko powstania paluch koślawego, nosząc odpowiedni, pasujący do twojej stopy typ butów. Aby uzyskać poradę na temat obuwia, poproś swojego ortopedę lub podiatrę. Prawdopodobnie doradzą, aby wybrać buty, które:

• są wystarczająco szerokie, aby nie stwarzały nacisku na stawy u stóp nóg i dzięki temu można wygodnie poruszać palcami

• z niskimi obcasami, najlepiej 1-2 cm

• z regulowanymi zapięciami, takimi jak klamerki lub paski, które utrzymują Twoje stopy wygodnie wewnątrz buta i nie powodują przesuwania się stopy podczas chodzenia

 

Mogą też sugerować użycie wkładek do butów w celu naprawienia chodu, jeśli masz problemy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*