HISTEROSALPINGOSONOGRAFIA

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Badanie nazywane jest również: HyCoSy

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Badanie polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu fali ultradźwiękowej. Obraz jamy macicy i jajowodów uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu), który silnie odbija falę ultradźwiękową. Jednocześnie w pochwie umieszcza się specjalną sondę ultrasonografu; emituje ona ultradźwięki, które po odbiciu od badanych struktur tkankowych w miednicy są zwrotnie odbierane przez sondę. Uzyskane w ten sposób sygnały fali ultradźwiękowej są przetwarzane w utrasongrafie na sygnał wizyjny.
CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Badanie to umożliwia ocenę kształtu jamy macicy (stwierdzenie zmian rozwojowych, przegrody, niedorozwoju macicy, guzów macicy), ocenę zmian chorobowych jej błony śluzowej, czyli endometrium (istnienie przerostu, polipów, zrostów śródmacicznych), a także ocenę drożności jajowodów.
WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

Ocena kształtu jamy macicy.

Ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów.

Dokładna ocena grubości endometrium i ewentualnych ubytków w endometrium (diagnostyka menopauzy).

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Wymagane są badania: ginekologiczne ultrasonograficzne narządu rodnego i rozmaz mikrobiologiczny z pochwy.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Nie ma specjalnych zaleceń. Badanie wykonuje się do 10. dnia cyklu miesiączkowego (licząc od 1. dnia krwawienia). Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego nawet w przypadku śladowego krwawienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy.
OPIS BADANIA
Badanie wykonywane jest w pracowni ultrasonograficznej. Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym (ma zgięte we wszystkich stawach kończyny dolne), jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Do badania wykorzystuje się sterylne narzędzia. Badający zakłada pacjentce wzierniki pochwowe, uwidacznia ujście zewnętrzne szyjki macicy.

Ryc.4-9 Badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową

Następnie wkłada w ujście zewnętrzne szyjki cienki cewnik lub – rzadziej – końcówkę specjalnego aparatu (aparatu Schultza) w celu wprowadzenia do jamy macicy środka kontrastowego. Jednocześnie badający wprowadza do pochwy sondę ultrasonograficzną (dopochwową) (Ryc.4-9).
Na monitorze aparatu ultrasonograficznego może obserwować stopniowe wypełnianie jamy macicy środkiem kontrastowym, wypełnienie kontrastem ujść macicznych jajowodów oraz przedostawanie się kontrastu do tzw. zatoki Douglasa. Badanie zazwyczaj nie jest bolesne. Jednakże w przypadku braku drożności jajowodów pacjentka może odczuwać ból z powodu wzrostu ciśnienia środka kontrastowego.

Polecamy  Plastry hormonalne Evra

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonymi zdjęciami (kliszami) rentgenowskimi.
CZAS

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
Przed badaniem

  • Data ostatniej miesiączki.
  • Ewentualne uczulenie na środki kontrastowe.
  • W czasie badania
  • Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból, duszność, nudności).

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Pacjentka powinna do 2-ch godzin pozostawać pod obserwacją lekarską.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Bardzo rzadko występują objawy uczulenia na środek kontrastowy. Wcześniejsze określenie stopnia czystości mikrobiologicznej pochwy poprzez ocenę rozmazu mikrobiologicznego eliminuje możliwość powikłań w postaci zapalenie przydatków i zapalenia otrzewnej. Jeśli jest taka potrzeba, badanie może być okresowo powtarzane. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku. Nie może być wykonywane w okresie krwawienia miesiączkowego i u kobiet ciężarnych.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*