Jesień I Wczesna Wiosna To Okres

[Głosów:    Average: /5]

Jesień i wczesna wiosna to okres, kiedy liczba zachorowalności wzrasta. Chorobom występującym w tym okresie oprócz bólu gardła, kaszlu czy kataru towarzyszy również gorączka, która także jest oznaką dopadającej nas infekcji. Zbyt wysoka może być niebezpieczna, dlatego bardzo istotne jest jak najwczesne zdiagnozowanie jej wysokości i właściwe postępowanie.

Przyczyny gorączki.

Gorączka to nie zawsze objaw dopadającej nas choroby wirusowej. Powodować ją mogą też wymioty, biegunki, odwodnienia, szczepienia ochronne, ciężkie urazy czy reakcja organizmu na niektóre leki. Ponadto podwyższona temperatura ciała towarzyszyć może także wielu poważnym chorobom, w których występuje stan zapalny wywołany przez bakterie, pasożyty czy też związki chemiczne. Każdą przyczynę pojawienia się gorączki, zwłaszcza utrzymującą się dłużej powinien ustalić lekarz po dokładnym wywiadzie z pacjentem, badaniu fizykalnym czy laboratoryjnym.

Gorączka u dzieci.

Podwyższona temperatura ciała u dziecka zawsze wywołuje niepokój u rodziców. Ponieważ jest zwykle zwiastunem rozwijającej się choroby. Może występować podczas ząbkowania, biegunki czy kolki. Ale nie tylko. Może być reakcją u dziecka na niektóre lekarstwa lub występować po zastosowaniu okresowych szczepień. Gdy gorączka u dziecka przekracza dopuszczalną normę, a metody fizykalne (ochładzanie dziecka) nie przynoszą rezultatu wymagana jest interwencja lekarska.

Jak zwalczyć gorączkę.

W zwalczaniu gorączki oprócz środków farmakologicznych (Paracetamol, Apap, Pyralgina, preparaty napotne oraz przeciwgorączkowe), stosuje się także tzw. niefarmakologiczne metody ochładzania organizmu. A należą do nich: okłady na ciało z lodu, okrycie ciała mokrym lub zimnym materiałem, kąpiel w chłodnej wodzie, zimne okłady na czoło, kark i okolice dużych naczyń krwionośnych – szyja, pachwiny, doły podkolanowe, pachy. Wszystkie wyżej wymienione metody powinny być stosowane łącznie z podawaniem dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Polecamy  Jak przyspieszyć swój metabolizm?

Gorączka w czasie ciąży.

Gorączka w ciąży to nie zawsze objaw rozpoczynającej się infekcji w organizmie kobiety. W pierwszym trymestrze ciąży to naturalny objaw, który wynika z podwyższenia stężenia progesteronu w organizmie. Sygnałem alarmującym jest już temperatura powyżej 38 stopni Celcjusza, w szczególności gdy towarzyszą jej dodatkowe objawy np. dreszcze lub wymioty. Gdy ten stan utrzymuje się dłużej niż dwa dni wizyta u lekarza jest koniecznością, ponieważ kobieta w ciąży ma ograniczone możliwości przyjmowania leków. W sytuacji gdy konsultacja lekarska tymczasowo jest niemożliwa można wypróbować domowe metody leczenia. A należą do nich: odpoczynek, picie dużej ilości płynów, soków i ziół, chłodny prysznic lub kąpiel, okłady na czoło. Takie metody leczenia nie zaszkodzą, a z pewnością przyniosą ulgę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*