Leczenie depresji

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dzięki leczeniu depresji około 70% osób chorych może się jej pozbyć. Głównym celem kuracji jest pozbycie się wszystkich objawów – fizycznych i pochodzenia psychicznego. Leczenie powinno być kompleksowe to znaczy łączyć zażywanie leków farmakologicznych, oddziaływania terapeutycznego oraz pomocą osób najbliższych. O wyborze metody leczenia decyduje ciężkość przypadku. W lekkich przypadkach wystarczy pomoc psychoterapeutyczna, w gorszych leki wraz z terapią. Dodatkowo stosuje się leki nasenne i uspokajające; są one niejako wspomagaczami- poprawiają jakość snu, zmniejszają niepokój. Stosowanie ich powinno być skrócone do 4-5 tyg aby nie doprowadzić do sytuacji uzależnienia.

Leki farmakologiczne

Działają po około 2 tygodniach, kuracja nimi powinna trwać nawet do 6 miesięcy po ustaniu objawów, aby zapobiec powrotowi choroby.

Relanium-wywołuje uzależnienie. Stosowany w stanach lękowych- działa spowalniająco na ośrodkowy system neurowy zwiększając odprężenie psychiczne. Ułatwia zasypianie.

Oxazepam – uzależniający lek stosowany w występowaniu stanów lękowych, bezsenności.Ułatwia zasypianie, działa relaksująco. Nie należy spożywać w trakcie kuracji alkoholu, gdyż potęguje on działanie leku. Nie dozwolone jest prowadzenie pojazdów, dokonywanie ważnych decyzji w trakcie stosowania preparatu.

Rudotel -działa relaksująco i uspokajająco, zmniejsza napięcie wewnętrzne.  Silne uzależniający lek. Nie wskazane jest spożywanie alkoholu podczas kuracji(zaburzenia ruchowe). Podobnie  jak przy Oxazepamie nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i nie podejmować decyzji precyzyjnych.

Xanax – działa na ośrodkowy układ nerwowy w postaci uspokojenia, zmniejszenia napięcia mięśni, przeciwlękowo oraz lekko nasennie. Lek powinno stosować krótko i w dawkach minimalnych; istnieje możliwość uzależnienia po długotrwałym stosowaniu(ok. 10tyg). Stosowany pomocniczo w leczeniu psychoz.

Clonazepam – charakterystyczny lek charakteryzujący się działaniem przeciwdrgawkowym. Często stosowany w padaczce- łagodzi jej objawy i zapobiega pojawieniu się nowych ataków. Działa nasennie, przeciwlękowo oraz uspokajająco.

Lorafen – ma działanie uspokajające, zmniejsza napięcie psychiczne. Stosuje się go w lękach, napięciach, bezsenności. Może wywołać uzależnienie. Picie alkoholu podczas kuracji wzmaga działanie leku. Z powodu działania uspokajającego nie można korzystać z maszyn mechanicznych.

Polecamy  Staw kolanowy a urazy

Trazodon – oddziaływuje na neuroprzekaźnik- serotoninę. Stosuje się go w depresjach o różnym pochodzeniu. Może spowodować problemy z sercem- spadek ciśnienia tętniczego, bradykardię. Nie polecana dla młodych ludzi. Z działań niepożądanych często występują: osłabienie, pogorszenie samopoczucia, wymioty. Lek może upośledzać zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

Fluoksetyna – podobnie jak Trazodon działa jako inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny(SSRI). Stosowany w depresji dużej oraz bulimii. Należy obserwować chorego podczas leczenia pod kątem nasilenia objawów- szczególnie należy skupić się na możliwości wystąpienia myśli samobójczych. Do objawów niepożądanych zaliczyć można senność, osłabienie, bóle głowy- występują one często. Nie wpływa na sprawność intelektualną i psychomotoryczną, jednak powinno się zachować zwiększoną uwagę, ze względu na działanie uspokajające.

Sertralina – silny lek działający wybiórczo jako inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny. Brak wpływu leku na oddziaływanie z innymi neuroprzekaźnikami jak dopamina i noradrenalina. Stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękach a nawet fobii społecznej. Główną zaletą jest spadek emocjonalności zachowań- chory nie przejmuje się błahymi sprawami, ma je mówiąc prosto „w nosie”. Pobudza do działania, obniża lęki społeczne. Może byś stosowany u dzieci i młodzieży.

Przy nietuzinkowych depresjach z występującymi stanami lękowymi, fobiami społecznymi oraz  objawami obsesyjnymi stosuje się inhibitory monoaminooksydazy (IMAO)

Lek powinien zredukować wszystkie objawy depresji. Nigdy nie należy eksperymentować ze środkami przeciwdepresyjnymi- zawsze należy korzystać z opinii lekarza.

Inne sposoby leczenia depresji:

psychoterapia- powinna być uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Pomaga choremu osiągnąć przystosowanie do poprawy choroby. Jedną z metod jest rozpoznanie pochodzenia pesymistycznych myśli i przygnębienia. Terapeuta może odpowiednimi metodami zmienić negatywne przekonania i pomóc zdefiniować na nowo rzeczywistość.

Drugą metodą jest metoda interpersonalna, która oparta jest na założeniu, że depresja jest przyczyną jak i skutkiem trudności w związkach osób chorych z ważnymi dla nich ludźmi.

Polecamy  Uczeni opracowują nową metodę terapii bólu

Terapia odbywa się przez ponad rok na cotygodniowych wizytach. Początkowo terapeuta rozpoznaje problemy chorego, drugą fazą jest redefiniowanie myśli i przekonań chorego. Ostatnia faza polega na powtórzeniu tego, czego pacjent się nauczył.

zioła, medycyna ludowa(naturalna)

prawidłowy i zdrowy tryb życia- w czasach, gdy wszystko odbywa się szybko należy ograniczyć czas pracy, czy korzystania z elektroniki. Trzeba znaleźć sobie pasję i w niej się realizować. Dobrym sposobem jest również wyciszenie się, oglądanie przyrody. Należy także zachowywać higieniczny tryb życia, dbać o długość snu i odpoczynku, dobrze się odżywiać i korzystać z ruchu na świeżym powietrzu.

elektrowstrząsy- bardzo skuteczne w stosunku do leczenia bardzo ciężkich przypadków depresji, gdy inne metody nie dają widocznych rezultatów. Polega ona na przeprowadzeniu kilku sesji zabiegowych do trzech razy w tygodniu. Nie do końca wiadome jest jak mechanizmy tej terapii do końca działają. Leczenie elektrowstrząsami może spowodować niekorzystne i nieodwracalne zmiany w mózgu.

fototerapia- polega na umieszczeniu chorego przy źródle światła na około godziny dziennie (rano lub wieczorem). Jest stosowana w przypadkach sezonowego zaburzenia afektywnego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*