Plastry hormonalne Evra

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jedną z popularnych form antykoncepcji hormonalnej są plastry antykoncepcyjne. W Polsce dostępne są plastry Evra, na razie jedyne na rynku. Podobnie do innych metod hormonalnych, przy stosowaniu plastrów kobieta powinna być pod stałą opieką lekarza. Należy regularnie wykonywać cytologię, USG piersi oraz badania krwi, które wykluczą wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania plastrów. To zresztą niezbędne, gdyż plastry antykoncepcyjne dostępne są wyłącznie na receptę. Co bardzo istotne, plastry antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową!

Jak działają plastry hormonalne Evra?

Działają podobnie, jak tabletki dwuskładnikowe. Łączą w sobie kombinację dwóch hormonów, których zadaniem jest zahamowanie owulacji oraz zagęszczenie śluzu w szyjce macicy. Plemniki nie są w stanie przedostać się przez taką barierę.

Jak przyklejać plaster antykoncepcyjny?

Aby plaster mógł poprawnie działać, należy przykleić go pierwszego dnia cyklu w dyskretnym miejscu (brzuch, łopatka, pośladek) i pilnować, aby się nie odkleił. Jeżeli przykleiłaś plaster później niż pierwszego dnia cyklu, przez kolejny tydzień stosuj metodę mechaniczną (prezerwatywa). Składniki aktywne będą przenikać przez skórę do krwiobiegu. Plaster należy zmieniać na nowy po tygodniu, przyklejając go w innym miejscu. Po trzech tygodniach konieczne jest zrobienie tygodniowej przerwy, podczas której wystąpi krwawienie. Podczas tego tygodnia ochrona antykoncepcyjna zostaje zachowana. Brak krwawienia może, ale nie musi oznaczać ciąży. Jeśli stosowałaś plastry poprawnie, nie powinnaś się martwić.

Dla kogo rekomendowane są plastry antykoncepcyjne?

To forma antykoncepcji przeznaczona dla kobiet, które mają problem z systematycznością i cenią sobie skuteczność. Jeśli regularnie miesiączkujesz od 2-3 lat, masa Twojego ciała nie przekroczyła 90kg i nie palisz papierosów, to metoda idealna dla Ciebie. Trzeba jednak pamiętać, że każda metoda hormonalna niesie pewne ryzyko. Osoby zmagające się z zakrzepicą, wysokim ciśnieniem, chorobami serca i wątroby powinny rozważyć inne sposoby antykoncepcji. Jeśli w chorowałaś na nowotwór piersi, narządów rodnych lub chorował ktoś w Twojej rodzinie, zrezygnuj ze stosowania plastrów!

Czy plastry hormonalne mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Oprócz ryzyka chorób, większość kobiet dotykają skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej. W przypadku plastrów mogą wystąpić plamienia, bóle głowy, mdłości i bolesność piersi. Dolegliwości te powinny ustąpić po około 3 miesiącach stosowania plastrów. Jeśli będą się utrzymywać dłużej, należy skonsultować się z lekarzem.

Poprawnie stosowane plastry dają skuteczną ochronę antykoncepcyjną na poziomie 99,7%. Może się jednak zdarzyć, że plaster się odklei. Jeśli nie minęło więcej niż 24 godziny, trzeba przykleić nowy plaster i zmienić go jak zwykle 7 dnia (nawet jeśli plaster odkleił się na 2 dni przed zmiana na nowy). Ochrona antykoncepcyjna zostanie zachowana. Jeśli minęło więcej niż 24 godziny, trzeba nakleić nowy plaster i zacząć nocy 4-tygodniowy cykl. Pamiętaj, aby w pierwszym tygodniu stosować metodę mechaniczną.

Jak wygląda schemat stosowania plastrów antykoncepcyjnych?

Może się również zdarzyć, że zapomnimy przykleić plastra. Ten krótki schemat ułatwi działanie w kryzysowej sytuacji:

1 tydzień – naklej plaster najszybciej, jak to możliwe. Ten dzień będzie początkiem 4-tygodniowego cyklu. Przez tydzień stosuj metodę mechaniczną.

2-3 tydzień (nie minęło 48 godzin od godziny zmiany plastra) – ochrona jest zachowana. Przyklej nowy plaster i zmień go w zwykłym terminie.

2-3 tydzień (minęło więcej niż 48 godzin od godziny zmiany plastra) – naklej nowy plaster i tym samym rozpocznij nowy cykl 4-tygodniowy. Przez tydzień stosuj metodę mechaniczną.

4 tydzień (nie odklejono plastra) – ochrona jest zachowana. Rozpocznij nowe opakowanie jak zwykle.

Warto zapamiętać, że istnieją preparaty osłabiające działanie antykoncepcyjne plastrów. Leki przeciwpadaczkowe, niektóre antybiotyki oraz preparaty z dziurawcem mogą obniżać ich skuteczność. Podczas ich stosowania oraz tydzień po, powinno się stosować metodę mechaniczną.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*