Przyczyny chorób zawodowych

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Przyczyny chorób zawodowych w dzisiejszych czasach są bardzo różne. Generalnie przyczyną choroby są warunki pracy w jakich pracownik znajduje się podczas wykonywania swojej pracy. Bezpośrednio za występowanie konkretnej choroby odpowiedzialny jest zazwyczaj jeden lub kilka czynników. Czynnikiem może być miejsce wykonywanej pracy, lub jak w przypadku większości chorób płuc narażenia na wdychanie bardzo szkodliwych choć niewielkich cząsteczek różnych substancji. Niejednokrotnie zdarza się niestety, że te pozornie niewielkie niedogodności kończą się nawet nowotworem.

Jakie rodzaje chorób są najpopularniejsze i jakie są ich przyczyny?

W zależności od rodzaju schorzenia możemy wyszczególnić:

Beryloza – jest przewlekłą chorobą płuc, spowodowana ekspozycją na pył berylowy lub związków berylu. Narażone na nią są osoby pracujące w przemyśle zbrojeniowym, elektronicznym, maszynowym, kosmetycznym i metalurgicznym.

Rozedma płuc – jest to przewlekła choroba płuc, która charakteryzuje się nieprawidłowym powiększeniem przestrzeni powietrznych położonych obwodowo od oskrzelików końcowych i destrukcją ścianek tych struktur. Czynnikiem ryzyka rozwoju rozedmy jest narażenie na związki organiczne w postaci pyłów i oparów. Chorobie sprzyja przebywanie w zadymionych, słabo wentylowanych pomieszczeniach, w których spala się drewno, odpady roślinne lub węgiel w celu ogrzewania lub gotowania. Bardzo duży wpływ na wystąpienie rozedmy ma palenie papierosów, oraz przebywanie wśród osób palących.

Zespół cieśni w obrębie nadgarstka – bezpośrednią przyczyną jest wzmożony nacisk nerwu pośrodkowego w obrębie tkanek nadgarstka. Kiedyś była to dolegliwość „zarezerwowana” głównie dla osób wykonujących ciężką fizyczną pracę, dziś dołączyli do nich pracownicy wykonujący pracę biurową, spędzający wiele godzin na pisaniu na klawiaturze komputera, zwłaszcza dotyczy to tych osób, które nie używają specjalnych podkładek do pisania, czy operowania myszą, lecz wszystkie czynności wykonują z uniesionymi lekko nadgarstkami, co jest bardzo nienaturalną pozycją ułożenia rąk. Ponadto narażeni na nią są pianiści, fryzjerzy, krawcowe, szwaczki, kasjerzy w supermarkecie, osoby składające taśmowo drobne części maszyn itp.

Polecamy  GanedenBC30 i produkty probiotyczne Bonicel,

Byssinoza – Wywołana jest przez kontakt z pyłami bawełny, lnu, sizalu czy konopi i dotyczy najczęściej pracowników zatrudnionych w przemyśle włókienniczym.

Zespół wibracyjny – występuje u osób narażonych na długotrwałe działanie drgań mechanicznych. Wibracje te mogą być powodowane przez maszyny mechaniczne takie jak młoty udarowe i pneumatyczne, wiertarki, szlifierki, tokarki, maszyny do szycia itp. Szkodliwe jest również długotrwałe przebywanie na stanowisku, którego podłoże przenosi drgania, oddziałując na cały organizm pracownika. Narażeni tu są np. kierowcy zawodowi.

Pylice wywołane są długotrwałym narażeniem organizmu na wdychanie różnego rodzaju pyłów (np. węglowego, włókien azbestowych, talku), co prowadzi do zmian w obrębie tkanki płucnej, czego konsekwencją jest niewydolność oddechowa.

Przyczyny schorzeń ruchu- jednych z najpopularniejszych chorób zawodowych

Przewlekłe choroby układu ruchu wywołane sposobem wykonywania pracy: określane jako zespoły urazów wynikających z chronicznego przeciążenia lub choroby skumulowanych mikrourazów. To znaczy, że choroba bardzo często rozwija się po wielu miesiącach a nawet latach wykonywania pracy w jakiejś określonej nienaturalnej lub urazowej pozycji ciała, powodując mikroskopijnej wielkości urazy, początkowo nie dających znaczących objawów. Dużo takich niewielkich uszkodzeń powoduje, że dochodzi do przekroczenia wytrzymałości określonych tkanek i powstają zmiany chorobowe będące przyczyną upośledzenia funkcji układu ruchu i dolegliwości bólowych, stąd też inna nazwa – choroby przeciążeniowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*