Reakcja alergiczna na kurze jajo

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Drugą po względem częstości występowania alergii, jest nadwrażliwość na kurze jajko. Białko tego jaja to potężny alergen, który może wywołać bardzo poważne reakcje, nawet uczulać na odległość. Możemy być uczulonym nie tylko na białko, ale i na żółtko. Zwykle alergię rozpoznajemy już w wieku dziecięcym.

Podstawowymi objawami są wymioty, pokrzywka i bóle brzucha. Podobne objawy, ale i atopowe zapalenie skóry czy napady astmy, to objawy u dzieci starszych oraz dorosłych. Białko nierzadko doprowadza także do wstrząsu anafilaktycznego. Natomiast najważniejszymi alergenami białka jaja kury są: owoalbumina, owomukoid, owotransferyna i lizozym.

Jajko nie jest zbyt powszechnie jadanym pokarmem, toteż alergia na nie, wydaje się być mało kłopotliwa. Pamiętać należy jednak, iż jajo występuje również w ciastach, omletach, mięsie w panierce sosach majonezowych, kremach czy lodach. Wspomniane żółtko uczula znacznie rzadziej, ale bywa też czynnikiem etiologicznym reakcji anafilaktycznych.

Jajko to ważny składnik diety pokarmowej nie tylko dorosłych, ale i dziecka, bowiem znajduje się w nim tzw. dobry cholesterol, który ma doskonały wpływ na prawidłowy rozwój mózgu, układu nerwowego. Żółtka jeść powinniśmy już od 7 m-ca, białko od 12 m-ca.. Jeśli nasze dziecko wykaże na nie uczulenie, warto zastąpić je produktem o podobnych właściwościach. Zamienników pomoże nam doszukać się jeśli nie pediatra, to alergolog. Wszystko oczywiście powinno odbywać się w zgodzie z prawidłową ilością cholesterolu u małego alergika. Białko to także spora dawka energii oraz cenne witaminy, magnez, sód czy żelazo, których będziemy musieli dostarczyć przy pomocy innych produktów do diety dziecka.

W naszej diecie często pojawiają się także jaja innych ptaków. Dobrze wiedzieć, iż jeśli u nas zostało wykryte uczulenie na jaja kurze, to prędzej czy później uczulimy się także i na jaja kacze czy przepiórcze czy strusie.

Polecamy  Acid Reflux Remedy firmy Joe Barton

Istnieje także wiele leków oraz szczepionek, których wirusy hodowane są w fibroblastach kurzych zarodków. Szczepionki te (np. odra, świnka, różyczka – MMR – przeciw grypie) mogą u osoby uczulonej na kurze jaja, wywołać wstrząs anafilaktyczny. Nie jest to oczywiście regułą, mimo wszystko jednak warto przed zaszczepieniem dziecka czy siebie, skontaktować się z lekarzem. Antygen jaja kury może odegrać rolę etiologiczną w chorobach atopowych i doprowadzić do pokrzywki kontaktowej.

Wraz z wiekiem, alergia mija. Wystarczy wykluczenie go z diety na dłuższy czas. Jako, że jajo występuje w wielu produktach, nasza dieta może okazać się dość uboga. Wówczas trzeba sięgnąć po porady dietetyka. Poza wyżej wymienionymi, zrezygnujmy też z piw i win (dorośli). Jajo można zastąpić bananem, mączką kukurydzianą czy ziemniaczaną (do zagęszczania). Można też skorzystać z jadłospisu wegan.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*