Rotawirusy – jak leczyć grypę jelitową?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Infekcje jelitowe, potocznie nazywane grypą jelitową, najczęściej są powodowane rotawirusy, choć zdarzają się też zakażenia przewodu pokarmowego wywołane przez wirusy innych typów.

Rozróżniamy 7 grup rotawirusów, a trzy z nich (A, B i C) są bardzo zaraźliwe dla człowieka. Nazwa rotawirus nawiązuje do ich kształtu, który przypomina koło (w języku łacińskim rota znaczy koło).

Rotawirusy stanowią najczęstszą przyczynę ostrej biegunki u dzieci i to właśnie dla nich są najniebezpieczniejsze. Źródłem zakażenia przeważnie jest osoba chora. Wydalanie wirusa zaczyna się jeszcze przed wystąpieniem objawów chorobowych i trwa jeszcze przez jakiś czas po ich ustąpieniu. Rotawirusy przenoszone są na inne osoby drogą pokarmową przez skażone ręce, naczynia oraz inne przedmioty lub pożywienie. Jeśli chodzi o żywność, źródłem infekcji przeważnie są produkty, które nie wymagają obróbki cieplnej, np. owoce i warzywa. Do zakażenia rotawirusami może dojść również poprzez zanieczyszczoną wodę.

Przebieg choroby

Infekcje rotawirusowe najczęściej atakują niemowlęta oraz dzieci do lat 3. One też najciężej chorują. Karmienie piersią chroni przez biegunką rotawirusową! U dzieci starszych i dorosłych choroba przebiega znacznie łagodniej i zdarza się zdecydowanie rzadziej. Ciężko chorują także osoby z upośledzoną odpornością i przewlekłymi schorzeniami.

Zakażenie rotawirusem może przebiegać bezobjawowo, najczęściej jednak daje objawy od łagodnych do silnie wyrażonych w zależności od wieku oraz ogólnego stanu zdrowia. Choroba wylęga się około dwóch dni. Wówczas wirusy namnażają się w jelitach i uszkadzają błonę śluzową. Pierwszymi objawami są nudności, wymioty i wodnista biegunka. Następnie mogą wystąpić zawroty głowy, bóle mięśniowe i stan podgorączkowy lub gorączka. Biegunka może trwać nawet kilka dni i od jej nasilenia uzależniony jest przebieg choroby.

Najpoważniejszym powikłaniem biegunki rotawirusowej jest odwodnienie oraz zaburzenia elektrolitowe. Jest to szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci, osób starszych oraz osób obciążonych chorobami przewlekłymi, u których biegunka w połączeniu z wymiotami szybko doprowadza do odwodnienia. Często chory wymaga pilnej hospitalizacji.

Zaraz po wystąpieniu objawów wskazujących na zakażenie rotawirusami, należy skontaktować się z lekarzem, który zaleci leczenie oraz odpowiednią dietę.

Jak zapobiegać rotawirusom?

Z uwagi na oralno-fekalną drogę przenoszenia rotawirusów, zapobieganie zakażeniom obejmuje przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz zasad higieny podczas przygotowywania potraw. Najważniejsze jest mycie rąk! Dlatego tak ważne jest wdrażanie zasad higieny dzieciom już od najmłodszych lat.

Jeśli zakażenie pojawi się w domu, to do dezynfekcji toalety należy używać preparatów zawierających podchloryn sodu. Kiedy biegunka wystąpi u niemowlęcia lub małego dziecka, to w czasie trwania choroby należy używać pieluszek jednorazowych, które po zużyciu trzeba szczelnie pakować w worki foliowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*