Staw kolanowy a urazy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, a razem z nim zimowe wyjazdy w góry, i co za tym idzie – kontuzje. Uszkodzenie łąkotki, zerwanie więzadła czy też pęknięcie kości, to najczęstsze urazy podczas zimowego wypadu na narty czy snowboard. Większości urazów, możemy jednak uniknąć.
Przede wszystkim trzeba odpowiednio przygotować się do sezonu. Wyjście na stok bez żadnego przygotowania fizycznego, to wręcz proszenie się o kłopoty. Minimum miesiąc przed wyjazdem należy zacząć ćwiczyć.

Kluby fitness oraz ośrodki rehabilitacji prowadzą specjalne kursy lub mogą udzielić wskazówek na temat odpowiedniego przygotowania naszego ciała na wzmożony wysiłek. Regularny i dobrze zaplanowany trening, znacząco zmniejsza ryzyko urazu. Trzeba pamiętać, iż mięśnie w trakcie jazdy na nartach, czy na snowboardzie, pracują w zupełnie inny sposób niż na co dzień. I powinniśmy poprzez te ćwiczenia przyzwyczaić je do tej zmienionej pracy.

Coraz więcej z nas aktywnie wypoczywa zimą. Narciarzy i snowboardzistów przybywa z roku na rok, ale tras narciarskich, przynajmniej w Polsce, niespecjalnie. Tworzy się tłok, w którym dużo łatwiej o wypadek. A jakość naszych stoków też pozostawia wiele do życzenia. Większa liczba urazów to nie wszystko. Najgorsze jest to, że są one coraz cięższe, porównywalne z wypadkami komunikacyjnymi. Do tego dołącza nadmierna brawura, chęć popisania się oraz niedopasowanie umiejętności do trudności stoku.
Poza tym dysponujemy coraz nowocześniejszym sprzętem, który pozwala rozwijać naprawdę duże prędkości. Wyobraźmy sobie narciarza, który jedzie 60, 70 km/godz. i zderza się czołowo z innym narciarzem czy snowboardzistą, który pędzi tak samo szybko. To tak, jakby uderzyć w ścianę z prędkością 120 km/godz.

Urazy najczęściej przytrafiające się narciarzom

Skala możliwych urazów, spowodowanych ewentualnym wypadkiem narciarza, jest niezwykle szeroka. Najczęstsze urazy dotyczą stawu kolanowego. A tu listę uszkodzeń otwierają: więzadło poboczne piszczelowe, więzadło krzyżowe przednie oraz uszkodzenia łąkotek. Osoba, która miała już uraz więzadła krzyżowego przedniego i nie była odpowiednio rehabilitowana, ma ponad 6-krotnie większe ryzyko ponownego urazu!
Jeżeli po urazie na stoku kolano bardzo boli, pojawił się obrzęk lub najzwyczajniej czujesz się niepewnie na nodze to nie staraj się na siłę prostować nogi. Chłodzenie na pewno pomoże – i obrzęk i ból będzie dzięki niemu znacznie mniejszy. Jeśli to możliwe unieruchom bolące kolano, najlepsza w tym celu jest orteza kolana.
Narty to jedyny sport, w którym uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego występują tak samo często u kobiet, co u mężczyzn. Innymi częstymi wypadkami są złamania kości długich: nóg, rąk oraz obojczyków.

Polecamy  L-Carnitine Health Benefits & amp; Pomoc autyzmu,

Urazy najczęściej przytrafiające się snowboardzistom

Dwie stopy na jednej desce, zawsze skierowane w tę samą stronę – to ustawienie w naturalny sposób chroni snowboardzistów od poważnych urazów stawów kolanowych. Cały ciężar spada jednak na ręce. Najczęstsze obrażenia to złamania i zwichnięcia nadgarstków, urazy stawów łokciowych i ramiennych. Nierzadkie są również złamania obojczyka, wstrząśnienie mózgu, czy inne urazy głowy i szyi.
Częste są także urazy brzucha. Tzw. śledziona  snowboardzisty w przeciwieństwie do złamań, które powstają podczas zderzenia, częściej jest wynikiem upadku. Ból w jamie brzusznej czy klatce piersiowej może wskazywać na poważne obrażenia wewnętrzne.

Zjeżdżając ze stoku, czy to na nartach czy na snowboardzie dobrze jest pamiętać o zabezpieczeniu głowy oraz innych wrażliwych na obrażenia części ciała. Nie zapominajmy jednak, że bezpieczna jazda to nie tylko odpowiednie wyposażenie. Ważny jest dobór miejsca jazdy oraz zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na stoku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*