Symptomy opryszczki narządów płciowych

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych?

Osoba zarażona HSV najczęściej odczuwa dolegliwości od 4 do 7 dni po kontakcie seksualnym z nosicielem. Do typowych ogólnych objawów należą osłabienie organizmu, często gorączka oraz bolesne oddawanie moczu. Odnośnie okolic dotkniętych chorobą zanotowano takie objawy jak świąd, pieczenie, powstawanie pęcherzyków, których następstwem są zaczerwieniające się owrzodzenia, pęknięcia, ból. Utrzymujące się nawet do 10 dni dolegliwości kończą swój „występ” licznymi bliznami w okolicy zarażonej. U mężczyzn miejsca dotknięte zakażeniem to najczęściej napletek, prącie lub żołądź. W przypadku kobiet jest to łechtaczka, wargi sromowe lub szyjka macicy. W przypadku oby płci zmiany te mogą tyczyć się również okolic odbytu.

Lekarze twierdzą, że do najmniej przyjemnych należą opryszczki, które dotykają nas po raz pierwszy. Kolejne nawroty są łagodniejsze, przy czym ok. 40% ludzi już ich nie doświadcza. Bywają jednak tacy, u których wirus powraca od 4 do 5 razy w ciągu jednego roku. To grono osób spodziewać się może nawrotów wirusa po stosunkach seksualnych, po opalaniu czy długotrwałym stresie fizycznym bądź emocjonalnym. Ma to związek z osłabieniem układu odpornościowego bądź innymi zmianami na skórze. U kobiet nawroty mogą wystąpić także w trakcie trwania cyklu miesiączkowego. Opryszczce nawrotowej jednak nie towarzyszą objawy ogólne takie jak bóle głowy, gorączka bądź bóle mięśniowe. Objawy typu pęcherzyki, owrzodzenia również występują w stosunkowo mniejszym stopniu. Zanotowano, że narządy takie jak węzły chłonne w trakcie trwania choroby również nie są widocznie poszerzone – jest to raczej efekt objawowy opryszczki pierwotnej. Objawy mogą utrzymywać się jedynie do tygodnia. Skutkiem nawrotów mogą tu być nerwobóle krzyżowe, pęcherzyki w okolicach pośladków, odbytu i w obrębie kończyn dolnych.

Podsumowując, symptomy zamykają się w następującej liście:

  • osłabienie organizmu
  • gorączka
  • bolesne oddawanie moczu
  • świąd, pieczenie
  • powstawanie pęcherzyków, owrzodzeń, blizn
Polecamy  Związki niszczące ozon pochodzą również z upraw ryżu

Jakie mogą być powikłania?

Do typowych powikłań można zaliczyć po pierwsze nawracającą chorobę, która swoim zasięgiem obejmuje na ogół tylko jedną połówkę naszego ciała i charakteryzuje się tym, że ma nieco łagodniejszy przebieg niż zmiany pierwotne. HSV typu 2 w aż 80% przypadków powoduje nawrót natomiast HSV typu 1 w zaledwie 50%.

Należy pamiętać o tym, że opryszczka wirusowa HSV-1 oraz HSV-2 to nie tylko efekt zakażenia poprzez drogi narządów płciowych ale także może być wynikiem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzeń czynności układu autonomicznego czy nawet zapalenia rdzenia kręgowego. Dodatkowo występować mogą one w okolicy ud, pachwin czy pośladków. Zdarza się, że niekiedy dochodzi również do zakażeń bakteryjnych owrzodzeń wywołanych wirusem HSV.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*