Zelixa

[Głosów:0    Średnia:0/5]
  1. Zelixa, czyli niebezpieczne skutki samoleczenia

 

Na całym świecie można zaobserwować wzrost zainteresowania tabletkami odchudzającymi, które wykorzystując wiedzę Chińskich medyków obiecują szybkie i skuteczne odchudzanie. W powszechnej opinii społecznej preparaty takie uważane są za bezpieczne a ich stosowanie nie wymaga żadnych konsultacji lekarskich. Niestety badania instytucji zajmujących się opiniowaniem leków nie pozostawiają na takich preparatach suchej nitki. Aby nieco uczulić potencjalnych nabywców takich leków postanowiliśmy przypomnieć krótką, ale burzliwą historię tabletek Zelixa, które zostały wycofane z dystrybucji na terytorium Unii Europejskiej w 2010 roku.

 

Tabletki na odchudzanie Zelixa były polecane jako preparat wspomagający w leczeniu otyłości oraz nadwagi. Tabletki Zelixa były szczególnie chętnie zażywane przez pacjentów, u których nefarmakologiczne metody leczenia otyłości nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Niestety dość szybko Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zwrócił się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego z wnioskiem o wprowadzenie zakazu sprzedaży. Dlaczego tak skuteczny i bezpieczny lek na odchudzanie stał się z dnia na dzień preparatem zakazanym?

 

 

Zelixa została prowadzona do dystrybucji na terytorium UE w 1999 roku i stosunkowo szybko zdobyła pozycję lidera wypierając inne środki o działaniu anorektycznym, które wywoływały wiele skutków ubocznych. Zawartą w Zelixie sibutraminę uważano za cudowny lek na odchudzanie, co zdawały się potwierdzać opinie zadowolonych pacjentów. Oczywiście pojawiały się sygnały o efektach ubocznych, ale były one w zasadzie typowe dla większości środków odchudzających. Za niepokojące objawy związane z przyjmowaniem tabletek odchudzających Zelixa uznano dopiero przyspieszenie tętna oraz wzrost ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.  Dlatego w 2002 roku rozpoczęły się badania nad oddziaływanie sibutraminy na organizm. Podczas trwających 6 lat badań, w których wzięło udział 9800 osób stwierdzono jednomyślnie, że pacjenci przyjmujący sibutraminę, którzy dodatkowo cierpią na choroby układu krążenia lub cukrzycę ryzyko wystąpienia udaru, zawału mięśnia sercowego oraz innych towarzyszących przypadłości znacząco wzrasta. Dlatego w 2010 roku tabletki na odchudzanie zostały wycofane ze sprzedaży.

 

Nie wiemy jakie będą losy ziołowych tabletek na odchudzanie obiecujących szczupłą sylwetkę przy minimalnej zmianie trybu życia, ale należy mieć się zawsze na baczności w przypadku każdej pojawiającej się na rynku nowości, ponieważ tabletki na odchudzanie zawsze mogą wywołać negatywne skutki uboczne, o których producent nawet nie zdawał sobie sprawy.

 

 

2. (Nie)zdrowe odchudzanie z tabletkami Zelixa

 

Skuteczne zrzucenie kilku kilogramów jest dla wielu osób celem, do którego gotowi są dążyć za wszelką cenę. Decydując się na terapię farmakologiczną należy być jednak bardzo ostrożny, ponieważ niektóre leki zażywane bez jakichkolwiek konsultacji z lekarzem może być naprawdę niebezpieczne a przykładów nie trzeba wcale daleko szukać. Wystarczy przypomnieć sobie historię tabletek odchudzających Zelixa i innych zawierających sibutraminę.

 

Tabletki odchudzające Zelixa były przez pewien czas najlepszym środkiem odchudzającym na rynku. Przyjmowanie tabletek pozwalało na bardzo szybką utratę masy ciała – potwierdzono przypadki, w których pacjenci schudli nawet 25 kg w ciągu miesiąca. Co zatem takiego się wydarzyło, że po niespełna 10 latach obecności tabletek odchudzających na rynku wprowadzono całkowity zakaz ich sprzedaży n terytorium całej Unii Europejskiej?

 

Rewelacyjne efekty osiągane dzięki Zelixie przyćmiły jednak badania SCOUT (Sibutramine Cardiovascular Outcome Trial), które miały na celu sprawdzić czy zawarta w tabletkach na odchudzanie Zelixa sibutramina nie ma przypadkiem negatywnych skutków ubocznych, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia lub życia. Po trwających 6 lat badaniach potwierdzono, że sibutramina może stać się przyczyną zawału serca lub udaru. Dla wielu osób, którym tabletki na odchudzanie pomogły decyzja o zakazie sprzedaży była prawdziwym ciosem. Na forach internetowych pojawiły się propozycje sprzedaży leku przez osoby prywatne, co oczywiście było i jest nielegalnym procederem. Chcielibyśmy za pośrednictwem niniejszego artykuły ostrzec wszystkich potencjalnych nabywców leków z niewiadomego pochodzenia, ponieważ ich stosowanie może skończyć się naprawdę poważnymi komplikacjami zdrowotnymi.

 

 

3. Zanim zaczniesz się odchudzać, czyli kilka uwag o tabletkach odchudzających

 

Wydawać by się mogło, że wiedza na temat tabletek odchudzających jest wśród osób zainteresowanych ich przyjmowaniem powszechna – zwłaszcza, że w Internecie znaleźć można tysiące opinii na temat przyjmowania i skuteczności poszczególnych preparatów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że skuteczność niektórych tabletek odchudzających wiąże się nierzadko z wystąpieniem poważnych efektów ubocznych. Aby zwrócić Państwa uwagę na to, by terapię odchudzającą zawsze prowadzić pod kontrolą lekarza chcielibyśmy przypomnieć historię Zelixy – rewelacyjnej tabletki na odchudzanie, która została wycofana z dystrybucji.

 

Tabletki na odchudzanie Zelixa lub Meridia jeszcze kilka lat temu uważane były za rewolucyjne i bezpieczne rozwiązanie dla wszystkich, dla których inne metody leczenia otyłości nie pozwoliły na osiągnięcie wymarzonych efektów. Tabletki odchudzające Zelixa zaliczane były do grupy leków anorektycznych, których działanie jest związane z blokowaniem odpowiednich receptorów odpowiadających za występowanie łaknienia – innymi słowy Zelixa sprawiała, że pacjenci nie odczuwali potrzeby przyjmownia posiłków. Efekty były oszałamiające, bo przecież zrzucenie 25 kg w ciągu miesiąca robi wrażenie. Niestety zawarta w tabletkach odchudzających sibutramina okazała się być związkiem niebezpiecznym dla zdrowia i życia. Pacjenci, którzy przyjmowali Zelixę zgłaszali się do lekarzy z następującymi objawami:

 

– suchość w ustach

– bezsenność

– ból i zawroty głowy

– zaburzenia czucia, mrowienie w palcach

– przyspieszona akcja serca

– wzrost ciśnienia tętniczego

 

Rosnąca liczba przypadków sprawiła, że Zelixą zainteresowała Europejska Agencja Leków. Po przeprowadzeniu gruntownych badań laboratoryjnych wykazano, że będąca pochodną amfetaminy sibutramina może stać się źródłem niebezpiecznych zaburzeń zdrowotnych a nawet zgonu. Były to dostateczne powody do tego, by zakazać sprzedaży leku na terenie Unii Europejskiej i od tego momentu tabletki na odchudzanie zniknęły z oficjalnego obrotu. Warto wziąć sobie przypadek Zelixy do serca i przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii farmakologicznej zapoznać się z możliwymi konsekwencjami związanymi z przyjmowaniem konkretnego leku, o których producent powinien poinformować na dołączonej do tabletek na odchudzanie ulotce.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*