badania laboratoryjne poznań

Badanie kału – najszybsza i najprostsza diagnostyka układu pokarmowego

Zdrowie

Badanie kału to nieinwazyjna i najprostsza metoda diagnostyczna zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego. Wystarczy pobrać materiał z jednego wypróżnienia, a następnie oddać do laboratorium, aby dowiedzieć się w czym może tkwić problem dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Co można zbadać z próbki kału?

Pasożyty jelitowe

Badanie kału na pasożyty to najczęściej wykonywane badanie kału u dzieci. Obecność pasożytów może objawiać się wieloma dolegliwościami takimi jak: chroniczne zmęczenie, utrata masy ciała, ból głowy nieznanego pochodzenia, biegunka lub zaparcia, brak lub wzmożony apetyt, bóle stawów i mięśni, problemy skórne, drażliwość, apatia, czy też obniżona odporność. W celu sprawdzenia obecnie trwającej infekcji pasożytniczej w przewodzie pokarmowym, należy wykonać badanie stolca, a nie z  krwi, które może świadczyć o przebytej już infekcji. Pobranie materiału w celu sprawdzenia obecności pasożytów jest bardzo proste i nieinwazyjne. W niektórych laboratoriach, które dysponują najnowszą techniką analizy wystarczy przygotować jedną próbkę, z jednego wypróżnienia, a następnie niezwłocznie oddać materiał do laboratorium w celu badania kału na pasożyty. Cena takiego badania zazwyczaj mieści się w granicach 150-200zł. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://instytut-mikroekologii.pl/

Grzybica

W przypadku dorosłych częściej obserwuje się wykonywanie badań z kału w kierunku przerostu grzybów pleśniowych i drożdżopodobnych, które świadczy o istniejącej grzybicy układu pokarmowego. Podobnie jak w przypadku pasożytów, aby sprawdzić czy aktualnie mamy do czynienia z grzybicą, najbardziej miarodajne jest badanie z kału, a nie z krwi, które mogą świadczyć o przebytej już grzybicy. Warto również zwracać uwagę w tym przypadku na rodzaj wykonywanego badania kału, czy jest to półilościowy czy jakościowy i ilościowy test. Półilościowe badanie wskaże jedynie czy grzyby występują czy też nie, a w przypadku grzybicy bardzo ważną informacją jest konkretna ilości grzybów (w normie czy zbyt wysoka).

Markery stanu jelit

Innymi równie częstymi są badania z kału w kierunku oznaczenia markerów stanu zapalnego jelit. Są to np. kalprotektyna i laktoferyna. Ich podwyższone stężenie świadczy o toczącym się stanie zapalnym w obrębie błony śluzowej jelit i jest wskazaniem do pogłębienia diagnostyki. Warto je wykonać w przypadku ostrych bóli brzucha czy też biegunek, a także w celu monitorowania nieswoistych chorób zapalnych jelit.  Innym badaniem, które określa również stan jelit jest badanie kału na obecność krwi utajonej. Badanie to kierowane jest dla osób z bólami brzucha, podejrzeniem polipów, nowotworu jelita grubego, z krwią w kale i u pacjentów otyłych. Badanie kału na obecność krwi utajonej razem z oznaczeniem markeru M2-PK to czuła diagnostyka, umożliwiająca wykrywanie zarówno krwawiących, jaki nie krwawiących polipów i nowotworów jelita grubego.

Helicobacter pyloiri

Badaniem, które wykonywane jest również z kału, a nie dotyczy stanu jelit jest antygen Helicobacter pylori. Badanie to skierowane jest dla osób z problemami układu pokarmowego takimi  jak np.: nadkwaśność, niestrawność, zgaga, bóle brzucha i nadbrzusza, gdyż obecność H. pylori może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego żołądka i dwunastnicy objawiającymi się takimi dolegliwościami. Wykrycie H. pylori jest podstawą do podjęcia odpowiedniego leczenia, które w konsekwencji ma prowadzić do zmniejszenia stanu zapalnego.

Gdzie wykonać badane kału?

Badanie kału można wykonać w specjalistycznych laboratoriach. Jednym z nich  jest Instytut Mikroekologii z Poznania, który oferuje szeroką gammę badań stolca. Badania można wykonać stacjonarnie jak i wysyłkowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *